Новости

петак, 29. март 2013.

ЦВЕТНИ ПОТПУРИ

     Боје, облици, готово покрети цветова ухваћених у посебном трену и титрају. Маркантни и нежни истовремено. Уочљиви и скромни. Најразноликијих боја. И готово да миришу. Такви су управо они на фотографијама ученице XV београдске гимназије Валентине Чукић 4/3.
                   
     Реч је о цветној башти, разиграном врту, у коме детаљи играју своје улоге.

     Вањине фотографије су попут портрета људи: имају индивидуалне црте и одају аутентични карактер.
     Изложбу Вањиних радова поставиле су Весна Дејановић и Тања Таубнер Гајић, а помоћ су добиле од Катарине Хенц, ученице 4/1.

уторак, 26. март 2013.

УМРЕЖЕНИ


     Зашто очекујемо више од технологије него једни од других?
Ово је питање којим би данашње генерације требало да се позабаве. А овом, као и другим, сродним темама, бави се Шери Теркл у својој књизи "Сами заједно" издавачке куће Clio, а такође на темељан, узбудљив али и узнемирујућ начин даје слику будућности.
     Група ученика XV београдске гимназије обрађује управо ову књигу и то у оквиру пројекта Интернест  http://www.internest.rs/.
     Потражите нас на фејсбук страници Умрежени http://www.facebook.com/pages/Umre%C5%BEeni/488358554557519?fref=ts

недеља, 24. март 2013.

Емоције кроз призму ученика

Ево како изгледа када се ученици спремају да буду активни на часу психологије. Ову динамичну Прези презентацију о емоцијама, спремила је ученица наше гимназије, Милица Ђурић (одељење друго осам).
Презентација је на адреси:

http://prezi.com/u8ypxtlxlvl4/untitled-prezi/

уторак, 19. март 2013.

УЧЕНИЦИ XV БЕОГРАДСКЕ ГИМНАЗИЈЕ У СИНАГОГИ


14. марта 2013. године, група од двадесетак матураната 15. београдске гимназије, у пратњи професора Зоране Матићевић је посетила београдску Синагогу, у Улици Маршала Толбухина 15, средиште окупљања јеврејске заједнице у Србији, на чијем се челу налази рабин Исак Асиел.


 *    *    *     *    *
Посета је мотивисана идејом да градиво  другог полугодишта наставног предмета Социологија, које се иначе тематски односи на феномене културе с нарочитим акцентом на Социологију религије, може и треба обрађивати, уколико је могуће, ''на лицу места''.

  *    *    *     *    *
Љубазни домаћин, господин Асиел нас је  дочекао у договореном времену и увео у саму Синагогу, где је већ почетном тврдњом да у јеврејству само учен човек може бити религиозан,  иницирао динамичан и духовит разговор с младим гостима.

                                                                       *    *    *     *    *
Стил ''интелектуалног надигравања''  се њима очигледно допао, те се време посете продужило с предвиђених сат времена на два и по часа. Било је речи о настанку јеврејства, њиховим обичајима, јеврејској етици, јеврејском друштву, разликама и сличностима између хришћанства и јеврејства и сличним питањима.

  *    *    *     *    *
Ученици су имали ретку прилику да виде како изгледа чувена јеврејска Тора, односно Петокњижје, ручно писана на пергаменту као и две стотине година стара књига Усменог закона тј. Талмуда.

С домаћином смо се растали уз отворени позив за нову посету  и обећање да ћемо покушати да оваква сарадња прерасте у својеврсну традицију.

                                                                                                   Зорана Матићевић


четвртак, 14. март 2013.

ЛЕПОТА ЈЕ У ОКУ ПОСМАТРАЧА

     Још једна интересантна и инспиративна изложба у библиотеци школе. Овога пута реч је о фотографијама матуранткиње Тање Дробњак 4/4. Фигуре и женски портрети заустављени су у времену, идејно и технички су изненађујуће зрело урађени.
     Посетите изложбу.
     Можете и ви оставити писани траг о њој у Књизи утисака.
     Имајте слободу да дајете предлоге, сугестије и конструктивну критику.
     Свратите у наредне две недеље. До тада ће Тањине фотографије бити у библиотеци.



Физика није баук


Да физика није то што увек помислимо кад чујемо  за ту реч, уверили смо се на часу тог научног спорта у одељењу 3 2. Професорка Биљана осмислила је учење једне лекције на другачији начин од онога који виђамо свакодневно. Предавање, објашњавање, предавање, писање белешки, бубачење пред контролни , кец у дневнику и тако у круг. Овај пут беше овако:Одабране дружине ђака добише материјале са текстом, илустрацијама, графиконима и  формулама о основним величинама таласног кретања.

Милена: "Волела бих да из сваког предмета имамо овакав час, јер смо на занимљив начин научили сложене ствари".

Софија:" На овај начин смо схватили да физика није толико тешка као што изгледа, када смо мотивисани за учење".

Било је важно разумети текст, схватити међусобну повезаност података, одговорити на постављена питања  чији су одговори водили до сањаних оцена. Дружине су истраживале на самом часу, водила се озбиљна дискусија, разматрала сва решења, пажљиво сагледавали сви подаци. Све то са великим интересовањем, мотивацијом за рад и сјајним тимским духом. Није било лако, али свакако веома занимљиво. Припомагала је и професорка Биљана. Појашњавала, одговарала на питања, усмеравала, подсећала на познате тезе.Жестока борба за знање се водила.Правило је било: Колико задатака дружина реши, тако ће бити награђена.
Али ту се прича не завршава. Оцена се могла повећати већ на следећем часу, ако дружина успешно научи  и  објасни  законитости  о овој  појави  у природи,   другу из одељења  који о  о томе ништа није знао.

И како се све завршило?

Показало се да су сви одлично научили физику, разумели , били добри учитељи и преносиоци знања. Пљуштале су награде у виду добрих оцена, уз задовољство и радост свих учесника на часу.

Јован: Схватили смо колико физика може бити забавна и занимљива када радимо заједно. Милица

Професорка Биљана: "Истраживачки дух који су деца показала, дружење, зеједништво у групи драгоцено је.  Издвојила бих  да су сви ђаци  активно учествовали, а током рада су претраживали интернет и  користили се свим расположивим изворима знања. Трудили су  се да што боље ураде задатке са великом жељом за успехом!"

Мирела педагог, посматрач: "Никада нисам видела оволико интересовање за учење физике! Мислим да су  се многи изненадили и  управо схватили колико добро могу да  науче и знају физику."

Није немогуће савладати овај гвоздени  тег који се зове физика. Управо смо доказали. Докажи се и ти!


Оцена за час, оцена за наставника, оцена за ученике, оцена за знање 5.



Посматрач

Биологија у малом прсту


 Један леп час! Како би то требало да изгледа? Можда баш као  на часу биологије у 2 8. Периферни нервни систем – имамо га у себи, само да још добро научимо важне ствари о њему. Зато су се побринуле девојчице из овог одељења које су припремиле добру презентацију са много фотографија о анатомској грађи овог органског система и његових органа. Тимски подељени задаци , а тако су и представљени.


Иако су момци на претходном часу ,представљајући централни нервни систем, надмашили сами себе, овај пут сви смо били одушевљени: наставник, момци у публици,али и девојке које су то све припремиле, педагог са фотоапаратом.

 Шта чини овај систем, која му је функција, али и много занимљивих питања чуло се.Податак да кијање може бити повезано са сексуалним нагоном. Прочитајте како? Утицај алкохола и дрога на овај систем је посебно био занимљив. Много, много тога....

Оно што ћемо памтити су речи професорке Милијане: "Треба да Вам је стало до самих себе! Марихуана нас, после краткотрајног уздизања, чини депресивним, полако одваја од релности, мами да поновимо доживљај, да бисмо све дубље и дубље временом тонули у депресију и отуђивали се од реалности. Да ли је тачно да марихуана води у херион? Нема никог на хериону ко пре тога није био на марихуану. Алтернатива си сам ти!"

Много смо научили, приметили, доживели на овом часу. Сјајна атмосфера!  Наградили смо се добрим оценама и похвалама.



Оцена 5 за знање као део нас!

                                                                                                                                Милијана и Мирела

среда, 13. март 2013.

Факултет за економију, финансије и администрацију - FEFA

     У среду 13-ог марта у гостима су нам били представници Факултета за економију, финансије и администрацију.
     Уколико желиш додатне информације, можеш посетити њихов сајт www.fefa.edu.rs или доћи у библиотеку по пропагандни материјал.
     И још нешто: у суботу, 16-ог марта, у просторијама Факултета (Булевар Зорана Ђинђића 44) од 13:15 до 15:00 можеш да учествујеш у интерактивној радионици "Решење за освежење", студија случаја. Пријављујеш се на info@fefa.edu.rs.

петак, 8. март 2013.

Кад школа и песма иду руку под руку


Воле наши ђаци да иду у школу, мада би, понекад, појединци радије на кратко радили нешто друго. Има ту и смеха и радости и треме и првих љубави, и оцена - добрих, мање добрих и још бољих... Има и смешних момената. На пример, само у школи можете чути бисере попут оног да је главна жлезда бубрег или да је се она стручно назива - хемороид!th_u_3d9cf0c8_zpsfde73c25Од свега по мало ту може да се нађе. 
Али, када се десе тренуци пажње, онда схватите да је радити у школи - права привилегија! Толико добре енергије какву само младост може да да у судару са мудрошћу и знањем нешто старијих година, ретко где можете наћи! Сваки празник, званичан и мање званичан, искористи се да се размене лепе речи и то вреди поменути и похвалити! 
Данас су учионице, ходници и зборница били пуни цвећа, али прави повод за овај пост је песмица коју сам добила од другог осам. Текст је писала Милица Милутиновић, а песмице су добиле и друге моје колегинице. 
Ево оне намењене мени:
Песма за осми март
Човеков мозак две хемисфере има, оне су подељене према половима.
Лева, женска страна је задужена за математику, говор, писање;
Док је десна мушка страна задужена за уметност, музику, маштање.
Али, свет данас већи проблем има – равноправност је битна свима.
Једнакост је за нас сан: Срећан Вам жена дан!

Ево песмице коју је добила колегиница Љиља Петровић, која предаје Грађанско васпитање:
Жене се за своја права боре,
Оне равноправност воле.
Да не постоји разлика између мушкараца и жена,
То је данашња главна тема!
Ви сте нас научили шта равноправност је,
Вама захвални смо за све!
Не треба водити ни са ким рат
А Вама желимо срећан 8. март.
Шта још рећи? Све је речено! Можда још само - хвала, од срца:)
Проф. Симонида:)

четвртак, 7. март 2013.

Идемо на манифестацију "Недеља свести о мозгу"

Од 11 до 15. марта одржава се Недеља свести о мозгу у Дечјем културном центру у Београду (Таковска 8, код цркве Светог Марка, аутобус 23, тролејбуси 40 и 41, мада релативно близу стају и аутобуси 37 и 58, линије које користе наши ђаци). 
Наша гимназија резервисала је термин за 15. март за 50-ак ученика. Концепт ове манифестације је сличан као на Фестивалу науке, где Друштво за неуронауке са својом студентском секцијом наступа годинама. У креирању програма је учествовала и Лабораторија за експерименталну психологију са Одељења за психологију Филозофског факултета Универзитета у Београду, као и Катедра за физиологију и Биолошки институт Синиша Станковић. 
Манифестација је интерактивног типа и састојаће се из неколико целина које су посвећене различитим сегментима: памћењу, процесу перцепције (и илузијама у оквиру њега), експериментима Пијажеовог типа посвећених развоју мишљења код деце, а посебна атракција, кажу, биће експерименти са мишевима. Након сваке презентације, учесници (ученици) ће моћи да постављају питања и воде разговор са демонстраторима о ономе што су видели. 

Управо зато што ће бити обрађиван појам илузија, следи презентација о овој појави која је свима добро позната. Њено објашњење позива се на несавршеност нашег организма и његову ограниченост у погледу могућности да савршено обради свет који га окружује. Међутим, ту несавршеност мозак управо савршено надокнађује реакцијама и понашањима која омогућују његово несметано функционисање и добру адаптираност на средину, упркос свему. 
Није ли то, управо доказ савршенства? 

 Ево и презентације:


среда, 6. март 2013.

Петнаеста гимназија на Сајму образовања

Осмаци београдских основних школа имају привилегију да, пре уписа у средњу, изблиза "погледају" неке од њих. Овога пута, тачније 1. и 2. марта, они и њихови родитељи могли су да се распитају о тридесет и три школе, како гимназије, тако и средње-стручне. Једна од гимназија која је учествовала на поменутим Сајму, а који се два дана одржавао у ОШ "Филип Кљајић Фића" била је и Петнаеста. Ученици су са Милошем Милошевићем и Тањом Таубнер Гајић, осмислили простор, припремили ПР материјал, припремили презентацију..., а све у циљу да посетиоци добију што већи број информација и што јаснији увид у оно што их чека ако се упишу код нас. Учионицу коју смо ми добили, опремили смо наставним и ваннаставним материјалом који смо понели из школе, зидним новинама, школским часописима, ликовним радовима које су одабрале проф. Весна Дејановић и Сања Ђурановић, Књигом утисака из библиотеке, Летописом школе, штампаним примерима интердисциплинарним часовима... Родитељима је у сваком тренутку био доступан сајт школе, кроз који смо их водили и одговарали на питања, а у паузама је ишао филм који се пуштао за Дан школе када се обележавао јубилеј и добра музика. На самом улазу на вратима, уместо добродошлице, полепили смо фотографије из школске свакодневице у Гимназији, те су посетиоци од првог момента могли да добију увид у атмосферу која влада код нас и могли су да осете енергију с којом се увек приступа свему што се учи и ради!!!!!

уторак, 5. март 2013.

Опет о мотивацији


Ова тема као да мучи младе људе!
Како се покренути ка жељеном циљу - питање је сад! Није ни чудо што је велики број гимназијалаца решио да самостално направи презентацију на тему мотивације, као да ће кроз такав рад докучити и одговор на питање: КАКО?
Ево још мало теорије - лепо срочене - други пут ћемо о практичним препорукама! Презентација коју представљамо је дело Александре Танасковић и Јелене Маричић, ученица II/5. Презентација је одлична и веома погодна за извођење наставе!

недеља, 3. март 2013.

Спортска психологија

Ево још мало ученичких радова, заслужују пажњу.

Психологија је свуда, а посебно је присутна у спорту. Ипак, ова грана психологије је код нас још увек у повоју. Наши ученици који се баве спортом, препознају њен значај и отуд потреба, када на часовима психологије говоримо о жељи, вољи, потребама, циљевима, мотивима, да помену и овај сегмент веома широке теме мотивације. Врло заинтересована за тему, "два Марка", Марко Радишић и Марко Зарић, обојица из одељења II/7 наше 15. београдске гимназије, су спремила презентације на тему мотивације у спорту. Ево их у низу, једна за другом:

  Марко Радишић и Спортска психологија 



  Марко Зарић и Психолошка припрема спортиста



  Ево и филма са Јутјуба о овој теми. Реч је о интервјуу са Борисом Станковићем, носиоцем једног од нових звања код нас - ментални тренер или mental coach.