Новости

среда, 30. децембар 2015.

СИМУЛАЦИЈА; КАКО СЕ ДОНОСЕ ЗАКОНИ?




Матуранти природно-математичког смера имали су прилику да учествују у нарочитој врсти социодраме – специфичне ''играонице'' или ''социјалног експеримента'' који карактерише преузимање одређених улогу и понашање тј. делање у складу с очекивањима везаним за ту улогу.

У овој ''симулацији'' у питању је играње улоге посланика.

15. београдска гимназија има традиционално добре односе са Одељењем за едукацију Скупштине Републике Србије и учествује у свим њиховим програмима а овај програм је најатрактивнији.

Управо то је разлог због ког се на учествовање чекало од месеца септембра!
 У трочасовном дружењу учесници преузимају задате им улоге,  удружују се партијски, конституишу скупштину, износе предлог закона о ком ће се гласати, формулишу партијски став по том питању, износе ове ставове у надлежним одборима,предлажу амандмане, творе коалиције, лобирају за већину и напослетку гласају за усвајање закона у начелу и по ставовима.

По повратку у школске клупе, чека их евалуациона анкета која недвосмислено показује да је симулација и те како учинковита.

Наиме, према резултатима анкета 92% испитаника тврди да је задовољно симулацијом; да је  симулација  испунила њихова очекивања. Већини се допала целокупна симулација а нарочито то што су имали прилику да види непосредно кроз учествовање, како тај процес изгледа. Допала им се и могућност да се искаже властито мишљење.

Испитаници кажу да су научили  како функционише доношење једног закона и каква је атмосфера у скупштини као и да то није лако! Једногласно тврде да им је јаснија слика о посланичком раду а њих 52% кажу да су променили свој став о раду посланика, и то у позитивном смислу.

 Симулацију су оценили одличном оценом, препоручили би свим својим вршњацима а чак њих  80% би учествовало поново у овој радионици.

Зорана Матићевић

понедељак, 21. децембар 2015.

Победнице Међународног конкурса



     На Међународном конкурсу Свесловенске писмености и заштите ћириличног писма "Сликам зимску идилу за своју честитку", прво место је освојила наша ученица Зорана Вукашиновић 4/7. Зорана је освојила медаљу и Завет и добила чланство у Удружењу за заштиту ћириличног писма. Друго место на истом такмичењу припало је такође нашој ученици Нађи Сечујски из истог одељења.



           "Рад Зоране Вукашиновић поседује елеганцију и прочишћеност форми које сежу чак до стилизације", истиче проф. ликовне културе Весна Дејановић. "Цртачки разнолика, њена честитка одише осећањем за декоративност. Оригиналност и посебан приступ додатно доприносе њеном квалитету."


             За Нађину награђену честитку, проф. Весна каже: "Нађа Сечујски користи разне материјале које динамично уклапа и постиже занимљиву игру различитих текстура и пластичност у изразу."

уторак, 15. децембар 2015.

ВАЖНО, ЛЕПО, ИНТЕРЕСАНТНО...



Божићни и новогодишњи сајам књига  традиционално се одржава у холу Дома синдиката од 15. децембра до 15. јануара.

На Сајму ће своја издања представити преко четрдесет издавача, а у оквиру истог биће организовани различити књижевни сусрети, радионице, разговори са писцима и промоције.

петак, 11. децембар 2015.

НАШ НАУЧНИ ДАН У ,,ПЕТНИЦИ``



7. 11. 2015. посетили смо Истраживачку Станицу ,, Петница``. Група од деветнаест ученика  четвртог  и другог разреда ( 4/2, 4/3, 4/4, 4/5, 4/8, 2/2 и 2/8) са Биљаном Станковић и Татјаном  Илинчић професоркама физике и  Драганом Ивановић Божић професорком хемије, реализовала је занимљив и испуњен научни дан у ИСП.

По доласку  смо најпре обишли библиотеку и галеријски простор.
Први део нашег  научног дана кренуо је са програмом из хемије и биологије.
Ученици су се упознали са петничком  хемијском лабораторијом.
Пратили су демонтрационе вежбе: екстракцију масти по Soxletu  из смокија и екстракцију етарских уља из коре лимуна.
Кроз групне вежбе урадили су  титрације, волуметријско  одређивање  и израчунавање садржаја: калцијума, магнезијума, хлорида и бикарбоната у води.
У делу за биологију упознали су  основе микроскопирања.
Занимљиво предавање о таласима и таласном кретању, демонстрација експеримената у ,,глувој `` и ,, слепој`` соби, демонстрација рада 3D штампача, заокружили су програм из физике.

Захваљујемо се  се свима из ИСП,  Љубици Перић, Снежани Савић, Анђелики Калезић, Бранимиру Ацковићу, а посебно Нини Јевтић  на садржајима са којима су нас упознали и инспирисали да са нестрпљењем  чекамо следећу јесен и нови Научни дан.

                                                            Драганa Ивановић Божић проф. хемије










четвртак, 3. децембар 2015.

О ТАКМИЧЕЊУ ИЗ БИОЛОГИЈЕ



...више на адреси

https://biosblogskolabtf.wordpress.com/


"ЛОВАЦ У ЖИТУ"

Желите да сазнате нешто више о Селинџеру и његовом раду? 

Ево једног јако доброг линка на коме се говори о Холдену и тако. Упс?!, а ко је Холден?! Ко је Холден или ко је Селинџер? Овде је, очигледно, којешта измешано. Али подоста разјашњења има када се кликне на:

петак, 27. новембар 2015.

Ми имамо Зое





Ово је наша Зое. Ми пишемо о њој, причамо о њој, дали смо јој име, а сваког петка посвећујемо јој своје време. 
Наиме на Радионици креативног писања, део вежби посвећен је илустровању речима овог цртежа горе. И невероватно јесте управо то што не постоји прича која има коначан крај, нити сан који се стварно завршава. 
Можда управо због тога Зое пеца!, окренута леђима!, и у тишини!
Међутим, да ли је тамо стварно тихо, и има ли крај Зое ипак неког...? Дођите на РКП, придружите нам се. Можда и откријемо о чему је заправо реч.

петак, 20. новембар 2015.

СКУПШТИНА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ



19. новембра 2015. године, у складу с вишегодишњом традицијом, тридесетак матураната  XV београдске гимназијеје посетило Скупштинско здање  Републике Србије.

Овај обилазак уз стручно вођење, обухвата упознавање историјата здања, библиотеке, велике и мале сале у којој се одржавају заседања, дипломатског салона тј. салона кнеза Павла, и хола у ком се одржавају медијске конференције.

Посета је реализована у сарадњи са Одељењем за едукацију Скупштине Републике Србије. Приликом посете договорени су термини за учествовање у још једном пројекту, у току месеца децембра. У питању је чувена радионица ''Симулација скупштинског заседања''.

Иначе, за ову прилику, матуранти су већ по обичају, одговарали на анкетна питања којим је тестирано у којој мери су упознати с неким од елемемтарних садржаја у вези са скупштином и политичким животом, уопште.

Њихови одговори су показали да више од  75% ученика није посећивало сајт скупштине  а да 96% ученика никад није крочило у ову зграду.

Једна од занимљивости која је изашла на видело јесте да ученици нису упознати са чињеницом да су називи : Скупштина, Сабор, Собрање и Парламент синоними.

Од историјских категорија – Правитељствујушчи совјет јесте представљао проблем али зато функција ''попечитеља'' није! Наиме, око 75% анкетираних одговорило је да се иза архаичног назива крије – министарска позиција.

За оне који желе да погледају како изгледа упитник:

Сви заинтересовани могу погледати резултате анкетирања на истом Линку, тако што ће одабрати опцију ''Одговори'' за резимиране одговоре.




Зорана Матићевић

среда, 4. новембар 2015.

Ученици о породици, здрављу, пороцима и технологији

Ако не знате ништа о следећим темама:
  • како млади најчешће ословљавају своје родитеље,
  • на који начин користе технологију и друштвене мреже,
  • колико су зависни од мобилних телефона и колико би дуго издржали без њих, као и
  • да ли имају здраве животне навике и ко у томе предњачи – мушкарци или девојке…
… погледајте следеће презентације – праве мале психолошке истраживачке радове наших ученика 
Морамо ли да напоменемо да су и идеје за анализу и спроведена истраживања – сјајни??
о родитељима и томе како их ословљавамо




о начину на који користимо технологију
Tehnologija i mladi from Simonida Vukobrat

О томе да ли патимо од зависности од мобилних телефона


О томе колико су нам здраве навике

понедељак, 26. октобар 2015.

Дан школе

Деветог октобра, у свечаној сали школе, пригодним програмом прославили смо 24. године постојања и рада XV  београдске гимназије!!!



ПРОГРАМ

Поздравна реч директора, професора Јасмина Николовског

Јована Вићентијевић – флаута, Ј. С. Бах, ПРЕЛУДИЈУМ
Исидора Стевановић – сопран, Фернандо Обрадорс, DEL CABELLO
Иван Пaска 1/8 – гитара, Зоран Ерић, ТОКАТА

МАЛИ ПРИНЦ

Мали принц
Пилот
Ружа; Лисица,
Краљ; Фењерџија
Уображени човек; Пословни човек
Змија
Милица Војиновић 4/6 Јован Јовановић 4/6
Емили Самчевић 4/6
Алекса Лазић 3/1
Драгиша Осмајлић 4/5
Владимир Дурковић 1/4
Музичка подршка: Тара Таубнер Гајић – виолончело
Инспицијент: Викторија Ћошић 3/1

Ивана Митић 4/6 – Indila, DERNIERE DANSE
Јована Станић 1/1 – Pharell Williams, HAPPY



У припреми програма учествовали:

Вукица Макевић Вукићевић, проф. музичке културе
Тања Таубнер Гајић, библиотекар, сарадник у настави
Данијела Томашевић, проф. српског језика и књижевности
Тамара Ристић , проф. српског језика и књижевности
Весна Дејановић, проф. ликовне културе
Сања Ђурановић, проф. ликовне културе
Милош Милошевић, психолог школе
Техничка подршка – Синиша Стојковић

Ученици који су помагали у постављању ликовне изложбе:

Емили Самчевић 4/6,Јовановић Јован 4/6, Милићевић Милош 4/6
Посебно се захваљујемо нашим бившим ученицама, Јовани Вићентијевић и Исидора Стевановић, сада успешним студенткињама Музичке академије




недеља, 25. октобар 2015.

Ендокрини систем – укратко, на једном месту, захваљујући сјајној презентацији нашег ученика II/8 Јована Лекића. Користиће за наставу психологије, а надамо се и биологије.


 

недеља, 18. октобар 2015.

Вежбање градива о мозгу и нервном систему

Ево материјала за вежбање градива о мозгу и нервном систему за потребе часова психологије.
Пред вама су картице (укупно 25) на којима су термини или питања за које треба да покушате да нађете одговор, објашњење, тумачење. Кликом на саму картицу, она се окреће и показује вам одговор. Кликом на стрелицама лево или десно, отварате следеће (или претходне) картице које функционишу према истом принципу.


Ево истог материјала у форми теста:
Још један облик провере.. налик на игрицу:
Четири одлична истраживачка рада, спроведена у оквиру наставе психологије и представљена у виду презентација, су пред нама.  Све теме су одлично одабране, а мини-истраживања пажљиво спроведена. Налази појединих истраживања су посебно интересантни, а сва четири рада далеко надилазе обично вежбање и утврђивање градива о методама психолошких истраживања.
Ови истраживачки радови су самостални радови ученика наше гимназије.
Утицај друштвених мрежа

Uticaj socijalnih mreža from Simonida Vukobrat

О илузијама


Ко то тамо пуши?

Како приступамо интернету? 
Konzumiranje nikotina from Simonida Vukobrat

среда, 7. октобар 2015.

Додатни материјал за часове психологије

Драги моји другаци,

Часове психологије ћемо обогатити видео материјалима о разноврсним садржајима које обрађујемо. За почетак, додатни материјал се односи на поглавља о функционисању нервних ћелија, синапси и мозга. Материјал који вам препоручујем може да послужи и за додатно самостално истраживање.

Кликом на следећи линк, доћи ћете на страницу психолошког блога "ПсихоБлогије", на којој се обрађују наведене теме:

О нервним ћелијама, синапси, мозгу...
Надам се да ћете у овом истраживању науке истински уживати.

Поздрав од проф. Симониде

уторак, 6. октобар 2015.

Игралиште за иновације


25. 09. 2015.  група од 17. ученика ( 4/2, 4/3 са природно- математичког смера и 4/8 и 2/7 друштвено- језичког смера ) посетила је манифестацију ,,Игралиште за иновације`` у оквиру ,, Ноћи истраживача``.

Видели су занимљиве експерименте:

- o пречишћавању воде у  јоноизмењивачкој колони,
-  о раду са природним индикаторима,
-  шта су пигменти и зашто се разликују по боји
-  зашто је небо плаво ( ,, Тиндалов ефекат``)
-  како надувати балон ,,без дувања``
-  како делује наелектрисање
-  које тајне хемије треба знати да храна буде укусна и здрава.

Упознали су се са историјатом BASF-а, која почиње давне 1865. године.,
 данас највећом  светском хемијском компанијом.
Сазнали су  како развој хемије  утиче на квалитет нашег свакодневног живота.

Чули су  предавање о новим полимерима који  чине  патике удобнијим  и издржљивијим, аутомобиле сигурнијим  и  отпорнијим на оштећења,
 куће топлијим због термоизолације.  Видели су прве магнетофонске траке и CD - е .

 Било је још занимљивих садржаја, али је киша  прекинула нашу посету.


Ученици су постављали питања, били радознали и активни, пленили својим позитивним  духом и шармом, показали одговорност и ентузијазам, и
 заслужују сваку похвалу.


Драгана Ивановић Божић, проф. хемије



петак, 19. јун 2015.

Cosmos: A Spacetime Odyssey



Cosmos: A Spacetime Odyssey, je dokumentarna serija, iz 2014. godine, od 13 epizoda, koja, kako to sami autori  serijala kažu istražuje "kako smo otkrili zakone prirode i našli svoje koordinate u prostoru i vremenu". Serija je inspirisana radom Karla Segana i predstavlja pravo osveženje u žanru naučno-popularnih serijala. 

Iako se serija može naći na youtube-u, pošto je stvarno izvrsno producirana vredi je pogledati u HDu. 


Topla preporuka za gledanje preko raspusta, za sve koji se intersuju za prirodne nauke, svemirska istraživanja, kosmos, astronomiju, evoluciju, biologiju... jer se zuaista gleda u jednom dahu!


 


уторак, 16. јун 2015.

УМЕТНИЧКИ ВРЕМЕПЛОВ



"Уметнички времеплов" је назив изложбе уметничког стваралаштва ученика XV београдские гимназије која се од 15.6. до 30.6.2015. одржава у Педагошком музеју у Београду. Поред слика и цртежа ученика, на изложби можете видети фотографије као и ручно рађени накит и византијске тунике. 

Адреса музеја је Узун Миркова 14

Позивамо све заинтересоване ученике да посете изложбу.



понедељак, 1. јун 2015.

Antiquitas Latina

Profesor latinskog jezika Vesna Stanković pokrenula je svoj blog: Antiquitas Latina na kojem možete pronaći mnoge zanimljive i korisne tekstove, vežbanja i slike i poziva vas da ga posetite !!!

Adresa bloga:

петак, 22. мај 2015.

Заинтересуј ме да прочитам!

Фото извештај са такмичења одржаног у библиотеци, о коме сте већ имали прилику да читате на блогу: