Новости

уторак, 23. децембар 2014.

И учење се учи

Можда некоме помогну ови савети о учењу и подизању концентрације. Презентацију су израдиле ученице 2/3 - Настасја Алексић, Анђела Савић и Јелена Мирковић.



четвртак, 18. децембар 2014.

Мушки мозак - женски мозак, па још у адолесценцији

Ево како виде Јелена Мирковић и Јована Иваноски из II/3 мушки и женски мозак у адолесценцији. Занимљиви налази:) Да ли ћете се препознати у примерима презентације?


понедељак, 15. децембар 2014.

Четврти рођендан!!

14.10.2010. отпочео је са радом De nobis - блог ученика XV београдске гимназије. За четири године објавили смо преко 200 постова и имали  више од 21 500 посетилаца, од тога преко 3000 изван Србије:


Сви ученици који су заинтересовани да буду сарадници школског блога могу да се јаве библиотекару, педагогоу, психологу или наставницима грађанског васпитања и психологије.

Надамо се да ћемо и у будуће бити важан део живота школе.

Ваш De nobis

Интервју са Карна Милошем, момком из Златног круга

Милош Карна је сјајан момак из 3/2, занимљив по много чему, а понајвише по томе што се бави енигматиком. Најпре је у школи, са другом из одељења, Сергејем Комазецом, просто "одувао" све екипе на школском такмичењу у "Слагалици" и однео убедљиву победу. Затим смо, током прошлог и овог месеца, имали прилике да га гледамо у забавној ТВ емисији "Златни круг". Тим поводом са њим је интервју обавила Уна Здравковић из 2/1. Ево о чему су Уна и Милош разговарали:

*    Да ли си имао трему пре почетка емисије?
Нисам имао трему јер се не снима уживо, поред тога опустио сам се пре снимања, а и није ми ово први наступ на телевизији.
*  Како си се осећао тог тренутка и шта ти је све прошло кроз главу?
Најбитније ми је било да се не обрукамо као екипа, а и ја као појединац, да оставимо добар утисак на публику и на водитеље квиза.
*  Због чега баш тај назив групе (Препуноглавци)?
Чланови екипе су били мој брат, три наша друга ија, а заједнички хоби свима нама је квиз, те стога смо наденули такво име групи.
*  Док је текла емисија, да ли се трема смањивала?
Смањивала се, мада није била нешто велика ни на почетку, али је та доза напетости нестајала са повећањем предности у нашу корист.
*  Мислиш ли да су питања тешка?
Ово није квиз са класичним питањима, више су заступљене асоцијације, те стога, сем знања, потребно је имати и дозу повезивања појмова, закључивања, наслућивања, а и концентрација је веома важан фактор,
*  Да ли сте имали припреме пред наступ, ако јесте, како су оне изгледале?
Пошто су чланови екипе из три града, нисмо могли да нађемо локацију за вежбање, те смо само брат и ја понекад објашњавали речи један другоме.
*   Да ли си се плашио да су труд и рад које си уложио узалудни?
Нисам, јер сам од пре знао да сваки труд и залагање доносе и успех.
*  Знамо да се бавиш енигматиком, од када потиче та врста интересовања?
Први рад сам смислио са 15 година, те то могу сматрати својим почетком.
*  Да ли си учествовао у још неким емисијама?
Пре овог квиза, учествовао сам на квизу „Пут око света“ који се такође емитовао на Б92.
*  Мислиш ли да је то дар или ствар вежбања?
И једно и друго.
*  Да ли је за то потребна висока интелигенција?
За класичне квизове знања и није толико пресудна, међутим код квизова где се, поред знања, тражи и комбинаторика. тј. решавање бројева и анаграмирање слова, потребан је и одређен ниво интелигенције.
*  Да ли у нашој школи има још заинтересованих за енигматику?
Ја их нисам упознао, знам неке који воле да решавају укрштенице, али ретко ко воли да се бави тиме.
*  Бавиш ли се спортом?
Тренирао сам кошарку до пре 3 године, а сад је мој главни хоби квиз.
*  Када су термини за емисију и на ком каналу можемо да те гледамо?
Сваког дана од 18 сати и 20 минута на B92 а ево и пар линкова до старих епизода:


Хвала и Уни и Милошу, а ми чекамо нове епизоде Златног круга. Нека птичица нам је дојавила да ће из наше гимназије бити још такмичара:)

четвртак, 11. децембар 2014.

Цртеж људске фигуре – истраживање ученице Таре Маринковић

Још један рад на тему пројективне технике „Цртеж људске фигуре“ ауторке Карен Маховер. Рад је резултат истраживања које је спровела наша ученица Тара Маринковић у оквиру наставе психологије. Анализа је била доста захтевна, а њен рад је веома успешан. Погледајте га…



3. тест из психологије - о учењу

Ево и трећег теста! Рок за израду је субота 20. 12. 2014.


уторак, 9. децембар 2014.

БЕСПЛАТНЕ РАДИОНИЦЕ СТРАНИХ ЈЕЗИКА

У оквиру пројекта „Покрени своју будућност“, студентска организација AIESEC организоваће БЕСПЛАТНЕ почетне курсеве страних језика. Радионице ће држати студенти волонтери из страних земаља, са којима ћете имати прилику да се дружите и сазнате нешто више о њиховој култури и начину живота у њиховој земљи. Радионице ће се одржавати 3 пута недељно у периоду од 20. јануара до 28. фебруара у библиотеци школе, а језици за које се можете определити су: француски, турски, грчки, италијански и руски језик.

Ако сте заинтересовани да учествујете у овим радионицама потребно је да се до 20. децембра пријавите код библиотекара, педагога или психолога школе.



True Detective

Odavno jedna serija nije naišla na tako dobar prijem i kod publike i kritičara, kao prvi serijal HBO-ove kriminalističke serije True Detective. U ovoj drami koja govori o dva policajca iz Luizijane koji od 1995. do 2012. pokušavaju da uhvate serijskog ritualnog ubicu, glavne uloge tumače Vudi Harilson i Metju Mekonahi. Serija se sastoji od 8 epizoda od po sat vremena, koje su toliko kvalitetno uradjene da deluju kao 8 bioskopskih filmova.

Pored izuzetno napete priče, jake atmosvere i besprekorne tehničke izrade najjači adut ove serije čini izvanredna gluma glavnog dvojca kojom se Metju Mekonahi kandidovao za nezvaničnu titulu jednog od najboljih glumaca današnjice.

Dok sa nestrpljenjem očekujemo drugi serijal, koji će imati potpuno novu priču, likove i glumce, prvi seijal True Detective predstavlja toplu preporuku za ove hladne dane (možda je bolje sačekati zimski raspust jer kad počnete da je gledate nećete moći da se zaustavite).



четвртак, 4. децембар 2014.

НАШЕ МАЛО ПУТОВАЊЦЕ У ПЕТНИЦУ

18.новембра 2014-те године, нас двадесет, „најбољих и најдаровитијих ученика из области биологије“ , како би наши професори рекли, у њиховој пратњи и пратњи педагога школе, отишли смо у Истраживачку станицу Петница. Школа се прикључила пројекту „Научни дани у Петници“ и опредила за програм „Меримо електричне импулсе у живом нервном влакну“.       

Рани јутарњи часови и тмурно време нису утицали на одлично расположење нас путника. Атмосфера је била као када се иде на екскурзију. Неки спавају, неки певају, а остали су насмејани и окупирани занимљивим разговорима. Имали смо и пар младих, „ слепих путника“, двојицу дечака, децу нашег педагога. Иако су млађи, одлично су се уклопили у наше друштво, забављали се и уживали са нама. Међу нама је био и Јован Трапарић, ученик  IV-4, који је више пута био у Петници и који је своје утиске радо поделио са нама.

Слушали смо много прича и туђих утисака о Петници, али искрено, нисмо очекивали, а ни замишљали овако велики, опремљен, савремени комплекс, окружен прелепом природом. Природу, додуше, нисмо обишли, иако смо желели, због лошег времена, али зато смо имали прилику да више времена проведемо у библиотеци. Библиотека им је огромна, опремљена књигама из области биологије, географије, медицине, геологије, хемије.. као и веома савременим рачунарима- за свакога по нешто. Свима нам се много свидела и сложили смо се да одатле не бисмо излазили. На свакој паузи коју смо имали, враћали смо се тамо и уживали у књигама.

Слушали смо предавање о електричним импулсима. Ова тема нас је заинтересовала и сви смо активно учествовали, а девојка која је држала предавање радо је одговарала на наша питања. Такође, неки од нас су први пут ушли у лабораторију. Све нам је било интересантно и имали смо толико питања, али и пре него што смо стигли да их поставимо, одговорили су на њих у следећем предавању о лабораторијском материјалу, стерилисању и понашању у лабораторији.

Одређивали смо и крвне групе. Крв са места злочина и крв осумњичених, а ми смо ти који треба да нађемо истоветност. Коначно смо осетили блискост са ликовима из криминалистичких серија.

Неки су се подсетили на студентске дане- како је после дуго времена бити у лабораторији и јести у мензи, а неки видели како ће им у скоријој будућности бити.

Желимо да се захвалимо нашим професорима, педагогу и директору школе што су нам омогућили да доживимо једно овакво искуство које нам много значи, и веома смо почаствовани што смо били део ове групе.
                                                                                                                     
И верујте,
КО ЈЕДНОМ ОДЕ У ПЕТНИЦУ, УВЕК ЋЕ ЖЕЛЕТИ ТАМО ДА СЕ ВРАТИ!
                         

Емилија Бугарчић 3/2


понедељак, 1. децембар 2014.

Да ли је баш све тако како нам се чини?

"Отвори четворе очи", каже се, но то није увек гаранција да ћемо нешто добро опазити или протумачити. Када говоримо о процесу опажања, много је примера када нас очи варају - не видимо онако како јесте, већ онако како је то наш мозак протумачио! За "погрешна" опажања, тј. илузије,  одговорна је склоност мозга, заправо - наше свести, да тумачи информације из окружења онако како је једноставније, како је научила, како је функционалније и сл. Ништа се не узима здраво за готово, већ све прође неку врсту тумачења и обраде. Зато неке ствари које реално постоје ми погрешно опажамо! 
Имамо и другу врсту грешке - халуцинације, где се опажа оно чега нема!
Овога пута, дајемо пример (пуно примера) илузија. Погледајте презентацију, не заборавите да погледате два видеа која су уграђена у презентацију и - забавите се!