Новости

среда, 27. фебруар 2013.

Поново у Скупштини


 Још једна од многобројних ваннаставних активности које организује наша школа одржала се 20.фебруара 2013. 40 ученика четврте године посетило је Народну скупштину при чему је била организована симулација поступка доношења закона. Приликом самог уласка додељене су нам биографије политичара при чему смо били подељени по странкама како би заступали политичке интересе и тежње партија .Огранизована је дебата по питању  закона, те се она претворила у нашу праву малу расправу и тако допринела занимљивости саме симулације. Затим смо се ближе упознали са самим поступком расправе о закону и амандманима које смо сами подносили, баш као и прави политичари! Рад на овом законодавном поступку био је пропраћен радом одбора који су помагали у превазилажењу наших несугласица.

Дуња Дерикоњић  4-8

уторак, 26. фебруар 2013.

НОВА ИЗЛОЖБА У БИБЛИОТЕЦИ

Реч је о заједничкој изложби ученичких радова обједињених насловом "ЕНТЕРИЈЕР И ЕКСТЕРИЈЕР". Аутор изложбе је проф. Весна Дејановић. Радове, који су постављени 25-ог фебруара моћи ћете да видите до средине марта. 
Уживајте!!!!!!!!!!



ПРЕДСТАВЉАЊЕ ШКОЛЕ

На иницијативу Општине "Раковица" покренут је пројекат представљања средњих школа осмацима и њиховим родитељима. Поред "Пете економске ", Машинске школе "Радоје Дакић", Занатске школе, Музичке школе "Даворин Јенко", у петак 22-ог фебруара, у Свечаној сали Општине били су и представници наше Гимназије. 



Катарина Хенц 4/1, Кристина   Лазаревић 4/4 и Милош Живић 4/1 су пригодним текстом, пропраћеним филмом који дочарава атмосферу школе, упознали будуће средњошколце и њихове родитеље са животом Гимназије, смеровима, наставом, ваннаставним садржајима и библиотеком.  

четвртак, 21. фебруар 2013.

Како смо правили тунике за Светог Саву


Било је лепо, инспиративно, захтевно, одговорно. 
Почели смо трагањем за мотивима из византијског периода који су красили одежде значајнијих људи, али и обичног света. Посебну захвалност дугујемо блогу http://modanekadisad.wordpress.com/istorija-kostima-u-slikama/srednjovekovni-kostim/vizantijski-kostim/где смо се упознали са карктеристикама средњевековног костима на нашим просторима. Себи смо дали слободу, са дубоким поштовањем према мотивима које смо видели, да и наша креативност дође до изражаја. 

Мотиве смо, затим, скицирале, пресликавале на траке и руком осликавале специјалним фарбама за тканину које се на подлози фиксирају пеглањем након сушења. Како су све тунике уникатне, мотиве осликане на тракама смо пришивале на различитим местима на туникама које смо такође шиле. Византијски костим је обухватао и подсукњу које је ишла до земље, док су саме тунике могле да иду до листова. 

Костиме су креирале: Милена Ћалић (IV/8), Мирјана Пешикан (I/8), Наташа Обрадовић (III/1), Анђелија Васић (III/1), Тамара Кнежевић(III/1), Теодора  Поповић, (III/1), Ана Лазаревић (III/1). Много су помогле Милица Милутиновић (II/8) и Јелена Ушљебрка (II/4), а највише њихове маме које су, оно што смо скројиле, прошиле машински. У прави час, када нам је временски загустило, много су нам помогле девојке из другог пет, чије су вредне руке очас посла осликане мотиве и порубе профирцале. Ментор и вођа овог пројекта је била проф. психологије Симонида Вукобрат, уз помоћ колегиница ликовне и музичке културе, Весне Дејановић и Вукице Макевић!
Након доста уложеног труда и рада, а пре свега - љубави, свих пет туника заблистале су на лепим девојкама.



Kako smo pravili tunike za Svetog Savu from Simonida Vukobrat

Надамо се да на ових пет нећемо стати!

уторак, 19. фебруар 2013.

Гости у библиотеци

     Професори - представници Високе школе електотехнике и рачунарства струковних студија су 19. фебруара били у нашој школи. Одлично опремљена, у трајању од три године, са семестрима испуњеним колоквијумима, пројектним задацима, семинарским радовима, под сталним надзором стручних сарадника и ментора - што све олакшава полагање испита, са седиштем у Улици Војводе Степе у Београду, Висока школа обезбеђује изузетан практични рад од самог почетка студија и оспособљава студенте за најелитније послове везане за аудио и видео технологије, телекомуникације, рачунарске технике, електронско пословање итд.
     Заинтересовани матуранти и њихови родитељи могу је посетити сваке суботе од 10 сати пре подне.
     Детаљније информације о пријемном испиту, смеровима, концепцији предавања и др.  можете видети на њиховом сајту www.viser.edu.rs.

четвртак, 14. фебруар 2013.

Презентација о интелигенцији, заједнички час психологије и енглеског језика

Недавно је, у одељењу другом четири, одржан интересантан час интердисциплинарног типа - спој тематике везане за психологију (тема часа је била Интелигенције и културолошке разлике), али на енглеском језику. Уџбеник енглеског језика такође има поглавље посвећено појму интелигенције.
Ученици Милан Ристић и Никола Рашковић, направили су сјајну презентацију посвећену питањима утицаја културе којој припадамо на испољавање интелигенције. Ова тема је врло деликатна, а презентација је покушај да се на нека питања нађу одговори.
Сама презентација је обогаћена преводом кључних закључака на енглески језик, али и аудитивним материјалом који је уграђен са правилним изговором кључних појмова, такође на енглеском. Додат је и видео клип који су ова два момка синхронизовала на српски језик. Нека од ових својстава нису доступна у овој форми која је "дигнута" на блог, јер то онемогућава простор за чување пауер поинт презентација "SlideShare", но то вас неће спречити да у њој заиста уживате.
Коначно, ево и презентације:



Презентација о мотивацији

Ученици наше гимназије често праве презентације на неку од тема које се обрађују у оквиру наставе и у томе су веома успешни. Наравно, свака од тих презентација се и приказује  на часовима, што омогућује њихову интерактивност.
Следећу презентацију су креирале ученице другог осам, Срна Соколовић, Милица Милутиновић и Тамара Здравковић, а посвећена је појму мотивације. Погледајте, научите и, притом, уживајте:


среда, 13. фебруар 2013.

ЕЛИТА У СРБИЈИ



       Гост XV београдске гимназије био је професор са Филозофског факултета у Београду Слободан Антонић, иначе председник Српског социолошког друштва.


На позив професорке социологије у нашој школи, Зоране Матићевић, у библиотеци су ученици четвртог разреда имали прилику да присуствују предавању господина Антонића. Реч је била о елитама у Србији.  




Шта је то елита? Има ли је у Србији? Који су то фактори од којих она зависи? Ко влада друштвом? Ко одређује и намеће вредности за које се треба борити? Какве елите постоје? Ово су нека од питања на која је проф. Антонић начео одговоре.
 Предавање је било пропраћено примерима из живота који су га учинили пријемчивијим за средњошколце и допуњавали тему чинећи је питком и памтљивом.

 
     Још једном се захваљујемо проф. Антонићу који је одвојио време и представио нам део велике и комплексне приче о феномену елите и нијансама значења истог.

уторак, 12. фебруар 2013.

Конфликти у образовном процесу

Дана 08.фебруара 2013. године, група од тридесетак матураната, посетила је Универзитет Сингидунум, и присуствовала предавању асистента на Катедри за социологију, Владимира Џамића, на тему ''Конфликти у образовном процесу''. 

Професор Џамић је један од предавача односно учесника истоименог семинара који се организује за остале учеснике образовног процеса. Присуствовајући једном од тих семинара, предметни професор Зорана Матићевић, полазећи од претпоставке да би се о конфликту могло говорити и из перспективе ученика, замолила је организаторе да слично предавање организују и за ову популацију, што су они и учинили.

Поред предавања овог врсног педагога, који су ученици, без изузетка помно пратили, домаћини су искористили прилику да нас упознају с радом овог универзитета. Осим што су ученицима поделили  информативне брошуре о избору и упису факултета, омогућен је и разговор снеколицином стипендиста као и освежење у кулубу факултета.
                                                            

Зорана Матићевић

среда, 6. фебруар 2013.

Ученици посетили скупштину


                         СИМУЛАЦИЈА СКУПШТИНСКОГ ЗАСЕДАЊА

  
У току обиласка  Скупштине Републике Србије, које је организовано за матуранте 15. београдске гимназије, у октобру месецу, од госпође Весне Дујмић Росић смо сазнали да Одељење за едукацију, осим овог, има у својој понуди још два едукативна програма, намењена управо средњошколској популацији; то су програм '' Путеви закона'' и програм ''Симулација скупштинског заседања''.

 Искористили смо  прилику и договорили учествовање матураната у тзв. Симулацији, но, показало се да, због бројних обавеза инструктора који у овом програму учествују,  за реализацију смо морали чекати до децембра.
Прва симулација је изведена 14.12. 2012. године. Учествовало је 50 матураната, претежно природно математичког смера, у пратњи професора Зоране Матићевић. Ово је иначе максималан број учесника, иако се  показало да интересовање за учествовање у симулацији далеко превазилази овај број.
 Симулација се иначе изводи у једној од сала за заседање, у Улици Краља Милана. Програм траје од три до четири сата а њиме руководе, управљају два до три инструктора Одељења за едукацију. Они дају ученицима смернице, упутства током симулације, пружају потребна објашњења, коригују погрешке и уопште, подучавају их.
Читава симулација је замишљена као једна врста ''Социодраме'' у којој ученици уче кроз преузимање улога посланика, према профилу који им је иначе задат од стране инструктора, и учествовањем у самом процесу од конституисања скупштине, преко предлога закона, рада у посланичким одборима, улагања амандмана, иступања за говорницом, и напослетку гласања.
Показало се да овај начин учења изузетно одговара свима, без разлике. Учење може да буде и забавно и да се,  поред свега, овим путем стиче јаснија слика, да се знања усвајају и емотивно а самим тим, да су трајнија. Колико је успешан овај програм сведочи и чињеница да су ученици сами, по повратку у школу, инсистирали, да првом приликом, организујемо барем још једну симулацију, што је наравно, и учињено. Две симулације су заказане за фебруар и март месец.
Иначе, по завршеној симулацији, на молбу гђе Росић да јој обезбедимо некакву повратну информацију о томе како су ученици реаговали на овај едукативни програм, ученици Алекса Димић IV/5 и Алекса Ивановић IV/5 су осмислили и извели анкетно испитивање учесника симулације.
 Обрађени подаци потврдили су оно што смо, по атмосфери и раду током симулације, могли и претпоставити. Наиме, симулација је испунила и превазишла њихова очекивања. Свим ученицима би без устручавања, препоручили учествовање у овом програму. Програм је, по њиховом мишљењу одлично осмишљен, избор закона који је послужио за пример је одговарајући а задовољни су и инструкторским радом и руковођењем. Оно што је најупечатљивије јесте да је  већина учесника прменила свој однос према посланичкој функцији и посланичком раду. Наиме, ђаци тврде да су, захваљујући медијима, стекли искривљену слику о њиховом раду као некој врсти ''естрадне'' делатности а да је у свари, њихова улога озбиљна а одговорност огромна. Велики помак остварили су и у самом знању о процедури предлагања закона, амандмана, измена, усвајања и нарочито о раду скупштинских одбора. Неки чак сматрају да би се овај програм морао уградити у наставни план и програм.
Једном речју, симулација скупштинског заседања има све што је потребно да прерасте у традиционалну активност током завршне гимназијске године.