Новости

четвртак, 19. јун 2014.

Истраживали смо психологију боја

Дивна тема, провокативна, инспиративна. Има достра истраживања из те области, а ми смо направили наше мини истраживање. Додуше, број испитаника нам не дозвољава озбиљније закључке, но то нам и није била намера - заправо смо се играчи истраживања и при том максимално уживали! А налази суннам више него интересантни.
Истраживање је спровела Марија Михајловић, ученица II/8 наше гимназије, под мојим менторством. Уколико "даунлоудујете" презентацију (или српски - скинете), добићете је у пуном сјају са пропратним анимацијама које ни мало не сметају јер су веома дискретне, а доприносе доживљају. Додуше, ни овако статична презентација не губи ништа од своје лепоте и занимљивости.
Све похвале Марији на уложеном труду.


понедељак, 16. јун 2014.

APSOLUTNI ŠAMPIONI GIMNAZIJADE

Umesto izveštaja sa Gimnazijade članak iz Blica od 7.6.2014.


Čestitamo svim učenicima koji su se takmičili za školu i nastavniku fizičkog vaspitanja Ratku Nonkoviću!!!

ПАТРИЈАРШИЈА СПЦ И АКАДЕМИЈА СПЦ ЗА УМЕТНОСТ И КОНСЕРВАЦИЈУ

25. априла  2014. године , у пратњи и организацији наставника Славише Костића и Зоране Матићевић, група матураната природно – математичког смера је обишла неколико занимљивих места везаних за СПЦ. Најпре смо посетили Музеј при Патријаршијском дому. Овај музеј познат је по томе што се у њему чувају оригинални примерци, попут хаљине Кнеза Лазара, круне и жезла Патријарха Германа и сл. Нажалост, управо из тих разлога, фотографисање  експоната није дозвољено.

Потом смо посетили чувену Академију за консервирање и рестаурацију која се налази надомак Патријаршијског дома, ушушкана на Косанчићевом венцу. Љубазни домаћини, професори и студенти су нам демонстрирали тајне њихових ''заната'' . Иако Академија постоји неких десетак година и званично се води као установа СПЦ, финансира се самостално путем школарина. Из академије излазе класе уметника који се баве иконописом, фрескописом, израдом мозаика, вајарством, рестаурацијом икона и фрески итд. 



Извештај приредила: Зорана Матићевић

КОЛИБА МИРА (СУКАТ ШАЛОМ) - БЕОГРАДСКА СИНАГОГА

ПОСЕТА И РАЗГОВОР С РАБИНОМ ИСАКОМ АСИЈЕЛОМ

04. aприла у 14.30, после одржаних часова, група од педесетак матураната, што природно-математичког, што друштвено-језичког смера, у организацији и пратњи наставника социологије, Зоране Матићевић и Милице Миленовић, посетили су Синагогу у Београду. Синагога се иначе налази у Улици Маршала Бирјузова, у самом центру града. Упркос тој чињеници, искуство наставника је показало да већина ученика  није до сада имала прилику да сазна где се синагога налази а камоли да у синагогу уђе.  Опште је познато да се управо у овом периоду, у оквиру поменутог предмета, обрађује део посвећен социологији религије и да се показало да је ученицима најмање познато управо јеврејство.

У самој установи, дочекао нас је љубазни домаћин, београдски рабин, господин Исак Асијел, који се налази на челу јеврејске заједнице у Србији. Рабин је чувен као харизматичан човек који својим провокативним говорима и занимљивим питањима успева да ''увуче'' у разговор сваког ученика и да зинтересује и оне који су најмање заинересовани за тему посете. Управо из тих разлога, ова посета је једна од најуспешнијих и прераста у неку врсту традиције.  Није лоше ни поменути да припрема ученика за ову посету најпре подразумева анкетирање ученика у оквиру ког се провера знање ученика везана за ову област па се након тог анкетирања, на часу о овим резултатима разговара. Ова врста ''суочавања'' са својим незнањем или непотпуним знањем такође на ученике делује веома провокативно, тако да они у посету крећу, жељни одговора на питања која их тиште.  Дакле, у сваком случају, поучно и занимљиво, веома занимљиво искуство.


извештај приредила: Зорана Матићевић

''ЖИВЕО ЖИВОТ''



12. марта 2014. на иницијативу Н.Милошевића, ученика 4/3, који је на поменутој изложби радио као волонтер, група матураната у пратњи наставника Зоране Матићевић је посетила ову чувену изложбу.
Изложба је посвећена животу у тзв. ''Титовој Југославији'' и поседује експонате из тих времена, који су остали непознати и далеки новим генерацијама.

О овим временима су слушали од пређашњих генерација али нису имали прилике да га доживе, па макар и у оваквим ''експерименталним '' условима. Посета изложби се показала као ''пун погодак'' јер је скоро сваки експонат права ''атракција'', од самоуслуге, преко џубокса, затим бригадирског шатора и униформе бригадира – учесника радних акција, затим киоска с чувеним виршлама, па све до импровизоване учионице, пионирске капе и мараме или тзв. Лексикона и Споменара. У савком случају, јесте било поучно а било је и забавно! Хвала Милошевићу још једном на сјајној идеји!

Наташа Обрадовић, ученица 4/1 је као и обично, искористила прилику да овековечујући тренутке чекања испред улаза у изложбени простор, фотографише и ствара права мала уметничка дела.

Извештај приредила: Матићевић Зорана

КОНФЛИКТИ У ОБРАЗОВАЊУ И ВЕШТИНА АКТИВНОГ СЛУШАЊА

У складу са већ познатом традицијом сарадње између 15. београдске гимназије и Универзитета Сингидунум, ученици завршне гимназије оба смера, у организацији и пратњи наставника социологије, Милице Миленовић и Зоране Матићевић, посетили су овај Универзитет и узели учешће у интерактивном предавању  њихових професора:


•             Како решавати конфликте? др. Владимира Џамића
•             Вештина активног слушања – др. Вулета Миздраковића

У току припрема за учествовању о овом пројекту, а у оквиру поменуте сарадње реализоване између предметних наставника и поменутих професора, ученици су  анкетирани на тему  Конфликата у образовању.
  
Резултати анкете су достављени др. Џамићу и он се наравно, у свом предавању, посветио и анализи поменутих резултата. Анкете је својевремено била постављена у форми Гугл документа – упитника, на сајту школе и на ФБ групе Социологија. 15. београдска гимназија.

Резултати  ове анкете су анализирани и од стране самих ученика, на редовним часовима. Показало се да су ученици веома заинтересовани за идеју да покажу свој став а једнако и за идеју да анализирију туђе ставове, као и да се критички осврну на резултате анкете. Ова сјајна пракса, верујемо да ће се наставити и у наредној школској години и да ће редовна анализа довести и до, на научној анализи основаног, побољшања у решавању конфликата у образовном процесу. 

Није лоше споменути да је предавању присуствовало чак осамдесетак матураната.


Извештај приредила: Зорана Матићевић

петак, 6. јун 2014.

Златна медаља


Ученик Светозар Здравковић II-1 освојио  је златну медаљу у категорији специјалних награда на међународном ликовном конкурсу свесловенске писмености "Ћирило и Методије". На конкурсу су учествовале основне школе, средње школе и факултети а наша гимназија је једина која је освојила награду на овом значајном такмичењу интернационалног нивоа.


Честитамо ученику и професору Весни Дејановић на постигнутом успеху !!!

четвртак, 5. јун 2014.

Добили смо Оскар креативности на такмичењу "Интернест"

Мало и ми из XV бгд.гимназије да се хвалимо:
XV гимназија на такмичењу Интернеста освојила Оскар креативности за рад на тему "Емпатије", заправо - психологије зла коју смо посматрали из угла недостатка емпатије. За креативан рад, 7 чланова наше екипе (7 ученика) је добило као награду - прву годину бесплатних студија на Студијама за медије и комуникацију, Такмичење је одржано јуче у Дому омладине, а учествовао је велики број школа широм Србије. Радили смо пар месеци на овој теми, истраживали, откривали, стварали, а као резултат нашег рада настали су кратак филм и цела презентација и, наравно, освојена награда:) 
Чланови тима су: Ђорђе Карагача, Милица Милутиновић, Катарина Перовић, Милица Ђурић, Стефан Перовић, Стефан Јојић, Никола Радовић, Софија Тинтор, Тамара Радовановић, а ментори Љиљана Петровић и Симонида Вукобрат.  Хвала колегиници Тањи Таубнер Гајић на помоћи и нашем психологу Милошу Милошевићу који је вешто измонтирао филм, као и многим колегама на разумевању због повремених изостанака ученика који су учествовали у пројекту.
 Иако је било 7 чланова тима, много наших ученика је било ангажовано током различитих фаза рада.
Следе презентација и филм:

За овај филм много добрих људи широм света нам је послало снимак како на њиховим језицима изговарају "Разумем те". Е, сад - да ли је најбитније како се каже "Разумем те" или је нешто друго важније - филм ће показати!





 Имамо и нешто шири видео који је измонтирао Стефан Вукојичић из 2/4. :


Ево је и прези-презентација која се покреће кликом на стрелицу на десно:
http://prezi.com/m48ghhqebl2_/?utm_campaign=share&utm_medium=copy&rc=ex0share


уторак, 3. јун 2014.

Тест 3 - О личности

Ево новог теста из психологије, овога пута о личности. Садржи 15 питања, а начин попуњавања је сличан као и код претходна два теста. Срећно!